Fundacja „Pomóż Im” po raz drugi przekazuje Moc Pomocy

rafal.rozewicz 12.09.2023

Moc Pomocy pod raz drugi trafi do kliniki dziecięcej onkologii. Fundacja „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci realizuje projekt finansowany z Dotacji Fundacji DKMS. 

Projekt zapewni wsparcie psychologiczne rodzinom dzieci z województwa podlaskiego będących po leczeniu onkologicznym lub znajdujących się pod opieką poradni. Pomoc obejmuje również personel medyczny Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku, a także wolontariuszy odwiedzających dzieci leczone w klinice. 

W ramach projektu doświadczeni psychologowie i psychoterapeuci przeznaczą 140 godzin na zajęcia indywidualne i warsztaty grupowe z odbiorcami zadania. Z pomocy skorzysta minimum 50 osób. 

MOC POMOCY 2 jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu, w którym uczestniczyły 34 osoby. 15 rodziców chorych dzieci i 19 przedstawicieli personelu medycznego Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. 

– Warsztaty dla personelu spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem lekarzy – mówi dr Eryk Latoch, wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”, a zarazem lekarz w klinice. – Koleżanki i koledzy pozytywnie je ocenili i wyrazili chęć kontynuacji spotkań
z psychologiem, stąd postanowiliśmy zawnioskować do Fundacji DKMS o kolejny grant na to działanie
 – dodaje dr Latoch. 

Tegoroczny projekt został poszerzony o działania z wolontariuszami. 

– Nasi wolontariusze odwiedzają chore dzieci regularnie. Spotkać ich można na korytarzach kliniki trzy razy w tygodniu – mówi Joanna Godlewska, koordynator wolontariatu Fundacji „Pomóż Im”. – Organizują dzieciom różne aktywności, bawią się z nimi, wspólnie spędzają czas. Słowem – umilają pobyt w szpitalu. Wolontariusze mierzą się na oddziale z różnymi emocjami – tymi dobrymi i złymi. Sam fakt, że spotykają się z ciężko chorymi dziećmi w czasie terapii, jest dla nich trudny. Dlatego pomyśleliśmy o wsparciu wolontariuszy  i zapewnimy im w ramach projektu siedem warsztatów  z psychologiem – dodaje Joanna Godlewska.

Projekt objął jeszcze jedno działanie – doposażenie pokoju psychologa w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK. 

– Dotychczasowy pokój miał dosyć surowy wystrój, na wzór szpitalnych gabinetów lekarskich – mówi Joanna Czupryńska-Kwiatkowska z Fundacji „Pomóż Im”.  – Z uwagi na fakt, że prowadzone są w nim trudne rozmowy z rodzinami chorych dzieci, postanowiliśmy uczynić to miejscem bardziej przyjaznym i przytulnym. Stąd, dzięki dotacji Fundacji DKMS, w pokoju znalazło się miejsce na przestronną i wygodną kanapę, komplet foteli, przytulny dywan i klimatyczne ozdoby. Całość została zaaranżowana w kolorystyce zielono-koralowej, a więc dość odważnej jak na standardy szpitala, ale na tyle stonowanej, aby sprzyjała rozmowom z psychologiem – podkreśla Joanna Czupryńska-Kwiatkowska. 

O ile warsztaty dla personelu medycznego mają charakter zamknięty, to Fundacja „Pomóż Im” zaprasza do skorzystania z projektu wolontariuszy oraz rodziców i opiekunów dzieci po leczeniu onkologicznym i będących pod opieką Poradni Onkologii i Hematologii w Białymstoku. Więcej informacji na www.pomozim.org.pl i facebooku fundacji.

Projekt potrwa do końca marca 2024 roku.  

Dotacja Fundacji DKMS, będąca elementem Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, skierowana jest do organizacji pozarządowych działających na rzecz pacjentów walczących z nowotworami i chorobami układu krwiotwórczego.
W tym roku środki są przyznawane na inicjatywy i projekty obejmujące wsparcie psychologiczne dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Więcej o inicjatywie można znaleźć na stronie: https://www.dkms.pl/dotacja-fundacji-dksm.

Polecane produkty