Historia Fundacji Ronalda McDonalda zaczęła się ponad 40 lat temu w USA. W Polsce organizacja pomaga rodzinom od 2002 roku. Pomoc Fundacji jest bezpłatna.

Programy Fundacji Ronalda McDonalda

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie

Pierwszy polski Dom działa od ponad 5 lat przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Z jego gościny skorzystało już 470 rodzin. Najdłuższy pobyt trwał 382 dni. Rodzina Ani wracała do Domu 29 razy.

Dom to 20 pokoi, duża wygodna kuchnia, w której jednocześnie może gotować kilka rodzin, jadalnia, bawialnia, salon z biblioteką oraz piękny ogród ze starodrzewem i kwietną łąką.

Domy na całym świecie budowane są z myślą o rodzinach dzieci długo hospitalizowanych, leczonych z dala od własnego domu. Rodzice mogą w nich mieszkać w czasie pobytu dziecka w szpitalu. Domy budowane są zawsze blisko szpitali, aby dać dorosłym poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji w nowych warunkach. Rodzic dziecka przewlekle chorego narażony jest na silny stres związany z procesem leczenia, a bliskość pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym przejść przez czas pobytu w szpitalu. Domy Ronalda McDonalda to szansa na normalność w bardzo trudnym dla rodziny czasie. Domy w Polsce pomagają bezpłatnie.

https://www.frm.org.pl/pl/co-robimy/dom-ronalda-mcdonalda

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie

Warszawski Dom Ronalda McDonalda wspiera rodziny dzieci leczonych się w Szpitalu Pediatrycznym WUM i jako pierwszy na świecie wyróżnia się zbudowaną w jednej bryle, w pełni samodzielną przestrzenią przedszkolną. WUMIK służy dzieciom zespołu kampusu uniwersyteckiego, studentów, pielęgniarek, lekarzy oraz zdrowemu rodzeństwu małych pacjentów, które zamieszka z rodzicami w Domu Fundacji.

Dom to 25 pokoi, w pełni wyposażona duża, rodzinna kuchnia i jadalnia, pralnia, bogata biblioteka i strefa relaksu z ogrodem na tarasie.

Dom pomaga od 10 czerwca 2021 r., służąc misji „Aby rodzina mogła być razem” i realizując ideę opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka leczonego w szpitalu. Od samego początku fundacyjnych działań, a Fundacja powstała w 2002 roku, ludzie, którzy ją tworzą i angażują się w jej pracę promują ideę „szpitali przyjaznych rodzinie”. Od 2015 roku wzorem rozwiązań systemowych, realizujących ideę opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka hospitalizowanego jest Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – pierwszy w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie śpi na podłodze. Przy każdym z 430 łóżek dzieci stoi łóżko dla mamy lub taty, sfinansowane przez Fundację. Partnerstwo szpitala z Fundacją zaczyna się na oddziale, od łóżka, Pokoi Rodzinnych Ronalda McDonalda – czyli kuchni i salonu, pomocy Wolontariuszy, i znajduje kontynuację w Domu Ronalda McDonalda.

https://www.frm.org.pl/pl/co-robimy/dom-ronalda-mcdonalda-w-warszawie

Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach dziecięcych

To miejsca prowadzone z myślą o emocjach dzieci i potrzebach dorosłych, towarzyszących im w szpitalu. W przyjaznej, domowej przestrzeni można wypić filiżankę kawy, zrobić pranie, wziąć prysznic, odpocząć, porozmawiać z innymi rodzicami.

Pierwszy powstał w 2009 roku w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”– w Międzylesiu jako modelowe rozwiązanie dla przyszłych przestrzeni rodzinnych w publicznych szpitalach, przez 365 dni otwartych dla rodziców.

Kolejne dwa znajdują się w Szpitalu Pediatrycznym WUM i powstały już na etapie projektu i budowy szpitala. Identyczne kuchnie i salony Fundacja stworzyła na każdym z pozostałych 24 oddziałów. Pokoje Fundacji wspiera ponad 700 Wolontariuszy, bo dzieci i rodzice potrzebują uwagi, emocji, zabawy, wiedzy, obecności! Co roku z pomocy Pokoi Rodzinnych, zespołu Fundacji i Wolontariuszy korzystają tysiące mam, tatusiów, babć i dziadków. Goście małych pacjentów na miejsce spotkania zawsze wybierają Pokój, a nie salę dziecka. Tu jest domowo.

https://www.frm.org.pl/pl/co-robimy/pokoje-ronalda-mcdonalda

„NIE nowotworom u dzieci”

Ogólnopolski program bezpłatnych, profilaktycznych badań przesiewowych USG dzieci
w wieku 9 miesięcy-6 lat, realizowany od 2005 roku na pokładzie jednego, a od 2020 roku na pokładach dwóch mobilnych klinik, specjalistycznych Ambulansów.

Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Nowa formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego.

Rodzice otrzymują opis badania oraz dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań lub pogłębienia diagnostyki. Badający w programie lekarze to doświadczeni radiolodzy dziecięcy, z pasją i ogromnym zaangażowaniem.

W czasie 16 lat podróży po Polsce z profilaktycznych badań USG skorzystało ponad 71 tys. dzieci z małych, średnich i dużych miast i miejscowości.

Bezpłatnie, blisko, w miejscu zamieszkania dziecka, bez łez – tak wyglądają badania „NIE nowotworom u dzieci”.

https://www.frm.org.pl/pl/co-robimy/co-robimy-ambulans-fundacji

„NIE nowotworom u dzieci – Rodzicu, dostrzeż objawy”

Projekt Fundacji Ronalda McDonalda oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, od 2016 roku będący uzupełnieniem programu badań USG na pokładzie Ambulansów.

Jest to półgodzinny wykład, bo tyle potrzeba, aby lekarze podzielili się z rodzicami i dziadkami wiedzą o wczesnych objawach chorób, których nie wolno przegapić, a to one są gwarancją wczesnej diagnozy. Wiedza na wagę zdrowia.

Tysiące rodziców, którzy wysłuchali wykładu, nie może się mylić, mówiąc, że taką wiedzę chcieliby dostać jak najwcześniej.

https://www.frm.org.pl/pl/co-robimy/co-robimy-nie-nowotworom-u-dzieci

Fundacja Ronalda McDonalda Polska