Onkolog dziecięcy (lekarz specjalizujący się w leczeniu nowotworów u dzieci) będzie kierował zespołem medycznym opiekującym się dzieckiem z białaczką. Onkolog współpracuje z innymi specjalistami, w tym pielęgniarkami, pracownikami socjalnymi, psychologami i chirurgami.

W leczeniu białaczek stosowane są:

 • Chemioterapia
  Jest głównym sposobem leczenia białaczki dziecięcej. Dawki i stosowane leki mogą się różnić w zależności od wieku dziecka i rodzaju białaczki.
 • Radioterapia
  Polega ona na wykorzystaniu promieniowania jonizującego do niszczenia komórek nowotworowych.
 • Terapie celowane
  Polegają na podaniu specyficznych leków, które znajdują i atakują komórki nowotworowe, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek.
 • Przeszczepy komórek macierzystych
  Wprowadzanie zdrowych komórek macierzystych do organizmu.

Rokowania w białaczce

Dzięki odpowiedniej diagnostyce i leczeniu, rokowania dla dzieci i nastolatków z białaczką są całkiem dobre. Większość białaczek dziecięcych ma bardzo wysokie wskaźniki remisji, na przykład dla dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną, sięgają 90%.

Remisja oznacza to, że lekarze nie widzą żadnych komórek nowotworowych w organizmie. Większość dzieci zostaje wyleczona z choroby. Mówimy wtedy, że są one w trwałej remisji.

Dla każdej rodziny choroba nowotworowa dziecka to duże wyzwanie. Leczenie może potrwać nawet dwa lata, co pociąga za sobą kompletne przeorganizowanie życia rodzinnego.

Pamiętać należy, że najważniejsze jest to, aby nie pozostawać samemu z chorobą, ale prosić o wsparcie. Wsparciem jest zespół lekarski, pielęgniarki, pracownicy socjalni, psychologowie oraz rodzina i przyjaciele.